top of page

Ljubljana buszai

Szerző képe: Aron SonfalviAron Sonfalvi

Az 1901-ben alapított fővárosi tulajdonban lévő cég (LPP – Ljubljanski potniški promet d.o.o.) 1971 óta kizárólag autóbuszokkal látja el a városi és elővárosi közlekedést: 218 városhatáron belüli, és 64 elővárosi-helyközi rendeltetésű busszal bonyolítják le a forgalmat. Jelentős állományi változás 2007-től datálható: előtte viszonylag korosabb járműpark futott a városban, mely kevésbé vonzó alternatíva volt az egyéni közlekedéssel szemben, hovatovább, buszsávok elenyésző számban voltak kialakítva. Paradigmaváltásként megújították a flottát, a fő közlekedési tengelyeken (pl. Celovška cesta, Dunajska cesta) buszsávokat különítettek el, 2009-ben bevezették a közlekedési kártyát (Urbana), mellyel a buszozás jelentősen egyszerűbb lett, hatásukra nőtt az utasszám.

MAN, Mercedes, Irisbus/Iveco. A Citelis-ek egy kivétellel szólók.


A flottamegújítás részeként a környezetvédelem előtérbe került, és az Euro IV-es, V-ös, majd VI-os emissziós normát teljesítő buszok mellett a földgázüzeműek (CNG) részaránya ~harmada az állománynak. A városi flotta átlagéletkora közel 12 év, míg az elővárosi-helyközi buszok esetén 7 év. Túlnyomóan a német ipar óriásai adták össze a buszokat (Mercedes, MAN, Setra), valamint az Iveco-Irisbus konzorcium. Legöregebb jármű 28 éves (MAN A11 NG312), a legfiatalabb két éves (MAN 18G Lion's City NG320 EfficientHybrid). 2019-ben 17 darab Mercedes Citaro NGT Hybrid, míg 2022-ben 9 darab Crossway Line, 10 MAN Lion’s City 18 G, 5 Setra S418 LE, 2 MAN midi állt forgalomba – összesen 26 busz, a teljes állomány szűk tizede cserélődött. Egy központi telephely van javítási- és karbantartási tevékenységgel (Celovška cesta 160), és két másik telephely napközbeni és éjjeli parkolásra.

A helyi karosszáló vállalat (Avtomontaža) 1999-es bezárásáig MAN és Mercedes gépészetre felépítményezett, így a helyi buszok részben helyben készültek.


A város 2016-2025 közötti fiatalokat célzó stratégiájának részeként kevés közösségi tér volt fiataloknak, ezért egy 1999-es évjáratú, állományból kivont NL222-est átalakítottak a célra.


1973-as évjáratú Mercedes-Benz O317-es felújítás alatt.


A leghosszabb napi forda (csuklós) 330-340 km, az átlagos úthossz busz/nap 280 km. Teszteltek elektromos buszokat (BYD K9UB és B18, Mercedes eCitaro, Ikarus 80e, MAN Lion’s City 12 E), terveik alapján 2030-ig a teljes flottát villanyosítani kívánják: városhatáron belül akkumulátoros elektromos, míg az elővárosi-helyközi viszonylatokra hidrogén-üzemanyagcellás hajtásmóddal, utóbbit is teszteltek (Caetano, 2022).

 

 


Számszerű adatok forrása: LPP - Vozni park in statistični podatki

3 Kommentare


Bertalan Péteri-Takáts
Bertalan Péteri-Takáts
10. Feb.

Szép estét! Én már jópár alkalommal voltam Ljubljanában, és nagyon tetszett mind a város, mind a helyi közlekedése is. Az egyetlen szóló faceliftes citaroról, illetve a megmaradt egy darab Mercedes-Benz o405GN2-ről lehet tudni valamit? Nem igazán találkoztam velük még a városban...

Gefällt mir
Bertalan Péteri-Takáts
Bertalan Péteri-Takáts
16. Feb.
Antwort an

Alapból amennyire tudom, kettő darab volt (162 és 163), de tudtommal a 162 közlekedik már csak. Ha ahhoz a járműkövetőről kaphatnék egy kis információt, azt megköszönném, mert sajnos semmi ilyesmiről nem hallottam még a városban. :)

Gefällt mir
bottom of page