Aron Sonfalvi
31 darab új Tourliner L
Frissítve: 2020. nov. 16.
2018. február végén került fel a tenderkiírás (TED 2018/S 041-089378) a központi értesítőre, mely alapján a Volán Busz Park Kft. 31 darab, emelt komfortfokozatú, Tempo100-es minősítésű, M3/III. osztályú autóbuszt szerezne be pénzügyi lízingszerződés keretében.
A felhívást végigolvasva a lehetséges befutó típus a Mercedes Tourismo L, MAN Lion’s Top Coach, vagy a Neoplan Tourliner L lehetett. Azonban a hazai, anyagilag általában szűkre szabott beszerzéseken szocializálódva a legnagyobb esélyt az MAN-re tettem. Ehhez képest ismét a Neoplan lett a befutó a Tourlinerrel: tavaly már 20 darab kéttengelyest vettek használatba a Közlekedési Központok.
Október elején adták át a buszok zömét az MAN Dunaharaszti telephelyén. Műszakilag egyeznek a kéttengelyes, idén év elején útrakelt darabokkal. Hovatovább, az utastér színvilága és anyagmegválasztása is ugyanaz. A hosszúak 55 ülő utast szállíthatnak (míg a rövidebb 51 főt). Szóval ahol eddig kéttengelyes járt másodrésszel, nem biztos, hogy megszüntetném a másodrészt egy Tourliner L-t közlekedtetve az alapjáraton.
Az utastér kialakításáról, a műszaki részletekről, a gkv. munkahelyéről és egyéb észrevételekről a kéttengelyesekről írt tesztben olvashat bővebben (képre katt):
2018. október eleje: zajlik az átadást megelőző felkészítés…fotó: Balázs1a.
A “kistestvérrel”.
Hol mit váltott?
Az új háromtengelyesek a még megmaradt „bérelt távolságiakat” (ezek valójában már nem bérleti konstrukcióban járnak, hanem megvásárolták őket) váltják a Volánbusznál, míg a többi társaságnál az esetenként amúgy is kevésnek bizonyuló kéttengelyes távolsági gépeket cserélik az új jövevényekkel.
Hiányoltam egy szélesebb körű, nyilvános átadó ünnepséget. Akár csak egyik ex-volán részéről – legyen nevezetesen a Volánbusz, ha már a flotta 15/31-ed része oda került. Nem mindennap vásárolnak a hazai (többségében) állami cégek ilyen kategóriájú buszokat, ekkora mennyiségben.
A jelen cikkben teljesen más ligába tartozó, bérleti konstrukcióban Budapestre került 15 darab Cívis 12-esnek jutott átadó (holott nem újként érkeztek; a budapesti buszmennyiséget tekintve “csepp az óceánba”; és ráadásul semmiben sem extra buszok [=nem elektromos, hibrid, etc.]), akkor felmerült a kérdés, hogy ezeknek miért nem…?
Egy mezei sajtóközleményt sem találtam eddig (ha Ön igen, kérem, linkelje kommentben). Egyedül ezt a cikket találtam, ami a szélesebb (utazó-)közönségnek is tudtára adja, hogy fejlődik a távolsági buszos szegmens – végre hazánkban is.
“Mögöttem az utódom”: Tourliner L és Travego L.
A piacnyitás szele
Az autóbuszos közforgalmú személyszállítás liberalizációja évek óta egy húzódó, pontosabban halogatott téma a kormány részéről. Halasztották 2016-ban 2019 decemberére, majd 2018-ban 2020 decemberére. Azon, manapság is ismert hazai cégeknek, melyek ezután is szeretnének nyeregben maradni, mindenképpen frissíteniük kell a flottájukat. Persze, ezidáig is kellett volna, de örömmel látom ezt a 31 darab, magas komfortfokozatú távolsági buszt, mert:
a szolgáltatás ellentételezéséért egy, ár/érték arányban “egyező üzletben” részesülnek az utasok (= kényelmes, modern buszt kapnak a jegyükért),
egyes Közlekedési Központok a liberalizációt követően is szeretnének szolgáltatni (= beszállnának a piaci versenybe).
Egy KMKK-s…
…egy ÉNYKK-s (fotó: Balázs1a)…
…és egy DDKK-s. Utóbbiak egyelőre (?) cégjelzéstől mentesen mindenhol.
Márpedig a jövedelmezőbb szegmens a távolsági közlekedés, és ehhez bizony kellett (és még kelleni fog) néhány olyan beszerzés/lízingelés, melyek az elmúlt években megvalósultak:
5+5 darab új Scania-Higer (Borsod Volán Zrt., 2013),
31 darab új MB Tourismo (DAKK Zrt., 2016),
13 darab új Volvo 8900 (KMKK Zrt., 2016),
10+4 darab újszerű MB Tourismo (VB, 2017),
6 darab használt MAN Lion’s Top Coach (VB, 2017),
9 darab használt Volvo 9500/9700 (VB, 2017, lásd eggyel fentebbi linken),
20 darab új Neoplan Tourliner (VB + KK-k, 2017),
30 darab újszerű Volvo 9700 (VB + KK-k, 2018).
Háromtengelyes trió: kora reggeli távolsági indulások a Népligetből.
Comentários