Üzemlátogatások az Alfa Busznál (2005, 2007)
- Aron Sonfalvi
- 2018. dec. 7.
- 2 perc olvasás
Frissítve: 2020. nov. 16.

Az Ikarus megszűnését követően a még meglévő szakember gárda (illetve gárdák) több, poszt-Ikarusos autóbuszt (és hozzá tartozó gyárat/manufaktúrát) hoztak létre itthon. Az elmúlt tizenöt évben két, nagyobb legyártott példányszámot is elérő ilyen vállalkozás egyike volt a székesfehérvári Alfa Busz Kft.
A 2003-tól autóbuszgyártással (is) foglalkozó cég Volvo járóképes (LowEntry) alvázakra karosszált városi, elővárosi/helyközi és kisebb mértékben távolsági buszokat. Fő megcélzott szegmens részükről (az eladott darabszámokat tekintve) a helyközi autóbuszok gyártása volt: nem ok nélkül, akkortájt ugyanis a 260-asok és a 266-osok leváltása már abszolút időszerű volt, viszont egy, hazai viszonylatokban is megfizethető típus nem állt a volántársaságok előtt. Ezt az űrt hivatott betölteni a számos kivitelben gyártott Alfa Regio.
A városi közlekedésben sem volt másképp a helyzet: (jó esetben vázcserélt) 260-asok, 415-ösök voltak a jellemző típusok országszerte, egy-két helyen pedig a 412-es jelentette 2003 körül A Modern Autóbuszt. Így erre a „piacra” is bőven ráfért egy relatíve olcsó, és egyszerű (ráadásul hazai) autóbusztípus.
Az alábbiakban az Alfa Busz Kft. székesfehérvári telephelyéről láthatók 2005-ös és 2007-es felvételek, mely alkalmakkor a cég meghirdetett üzemlátogatást tartott az érdeklődők részére.
Ami mára teljesen kikopott a gyártók/manufaktúrák/cégek jó „szokásai” közül – sajnos.
2005. június 8.
Ekkor készült el frissen az első generációs Localók közül néhány darab, továbbá már folyamatban volt a Nógrád Volán részére készülő (szintén első szériás) darabok gyártása is a budapesti alvállalkozási feladat ellátására.




Volvo B7R járóképes alváz, még a “toldás” előtt.

A felépítmény.

Házasítva a felépítmény és az alváz.

Lemezelés alatt.

Belül pedig padlózás történik éppen.

A kiszerelés folyamatának egyik első fázisa.

A leendő vezetőtér. Már a homlokfali műanyagelem a vázra ragasztva látható “belülről”…

…kívülről pedig már fényezve van.

Az ajtórendszer beépítése előtt.

Szélvédőre, ládaajtókra, és egyéb szerelvényekre vár még.






Kész Localók (később Dunaújvárosba kerül[ek]).
2007. március 23.
Készülnek a második generációs Localók a VT-Transman Kft. részére, továbbá számos, importált használt busz várja a honosodást (vagy éppen továbbértékesítést) néhány megújulásra/javításra érkezett Ikarus között.

Mexikói (?) Volvo-alvázas busz, export rendszámmal.

Maradva a távolsági buszoknál: Volvo-Barbi Genesis, mely abban az évben (2007) a Régió Buszhoz került.

Használt buszt, még: Volvo-Saracakis, görög karosszáló által készített városi busz. Egyedüli darabként futott az Alba Volánnál.

Volvo 7000Ü CNG Németországból: a KXH-251-es rendszámot kapta, tesztelte a Hajdú Volán, végül a Viszló Trans használta.

Alkatrész DAB 12-1500C-k a ‘fehérvári flottához.



Használt buszok között egy kis buszfelújítás és -javítás is: két 412-es Budapestről és egy 365-ös a Bitter-Szűcs Bt-től.

Gyártsunk is: járóképes alváz már az üzemben.

Egy, már felépítménnyel (és egy-két egyébbel) ellátott alváz.

Padlózás után.

Belső kiszerelés alatt.

Utolsó simítások, igazítások.





Átadás előtt, és azt követően. A leginkább szembetűnő eltérést az első (2005-ös) generációhoz képest az ajtórendszer jelentette.
További érdeklődőknek ajánlom az alábbi, három részes videót a Regio bemutatásáról:
A képeket kivétel nélkül Istvánfi Péter készítette.
Comentarios